Za co odpowiadają poszczególne opcje pojawiające się w trakcie zapisu do pliku PNG?

1. Przeplot: Specjalny sposób zapisywania obrazka. Dzięki niemu na stronie WWW obrazek wczytuje się częściowo, zwiększając swoją jakość. Zapisz sobie jakieś duże zdjęcie jako PNG z zaznaczoną tą opcją i otwórz go w przeglądarce, a zobaczysz w jaki sposób się wczytuje. Jest to przydatna funkcja przy zapisywaniu obrazków dla sieci, lecz zwiększa ona nieco objętość pliku.

2. Zapisz kolor tła: Opcja zapisuje aktualnie wybrany w narzędziowce GIMP-a kolor tła, jako kolor tła, szczególnie przydatny przy obrazkach z przeźroczystością. Kolor ten będzie widoczny jedynie w zacofanych przeglądarkach nie obsługujących przeźroczystości w obrazkach PNG, lub błędnie je interpretujących. Dotyczy to Internet Explorera do wersji 6 włącznie. Wtedy zamiast bliżej nie określonego koloru podłożonego pod przeźroczystość, zostanie wykorzystany właśnie ten kolor. Nie ma on wpływu na nowoczesne przeglądarki obsługujące poprawnie standardy jak Firefox czy Opera. Przy obrazkach z przeźroczystością często korzystam z tej opcji, ale jedynie wtedy, kiedy wiem na jakim mniej więcej tle będzie wyświetlany ten obrazek.

3. Zapisz współczynnik gamma: Opcja, która ma wpływ na niejako paletę kolorów przy wyświetlaniu. Nie polecam stosowania jej, w przypadku tworzenia obrazków w różnych formatach GIF i JPG przy budowie strony WWW. Ta sama błękitna belka będzie miała inny odcień.

4. Zapisz przesunięcie warstwy: Opcja mimo iż może być przydatna, to w przeglądarkach potrafi robić cuda. Niejako jest wtedy tak, że obrazek ma dwa rozmiary. Warstwa może po prostu wystawać poza płótno. Zalecam nie zaznaczać tej opcji.

5. Zapisz rozdzielczość: W niczym nie przeszkadza, a przydatne może być przy drukowaniu, może być zaznaczona.

6. Zapisz czas powstania: Nazwa mówi sama za siebie.

7. Zapisz komentarz: W pliku może być zawarty jakiś komentarz, opisujący na przykład okoliczności wykonania danego obrazka lub zrobienia zdjęcia.
Czasami po tym można rozpoznać gościa robiącego w Photoshopie i ściemniającego, że zrobił obrazek w GIMP-ie, gdzie w komentarzu jak byk widnieje Photoshop. Nie da się go na przykład odczytać w IrfanView, tak jakby nie istniał, a jednak.

8. Zapisz wartości kolorów dla przezroczystych punktów. Czyli można zapisać część obrazka, która jest całkowicie przeźroczysta i niewidoczna, lecz jednak istnieje. Przy zapisie na potrzeby Internetu nie ma potrzeby zaznaczania tej opcji, gdyż plik może być sporo większy, a i tak widać będzie tyle samo. Zalecam nie zaznaczać tej opcji.

W PNG w odróżnieniu od formatu JPG kompresja jest bezstratna, to znaczy, że nie pogarsza w żaden sposób jakości obrazka. Więc znowu, w odróżnieniu od kompresji JPG stopień kompresji nie wpływa na jakość, a jedynie na objętość pliku. W przypadku PNG czym wyższa kompresja, tym więcej specjalnych skomplikowanych filtrów jest stosowanych do zmniejszenia objętości pliku, a to ma wpływ na moc obliczeniową komputera i czas kompresji.
W praktyce jest to prawie nie zauważalne i dlatego należy stosować stopień kompresji ustawiony na 9.